مقاله ها

مهندسی صنایع

نوشته شده توسط Super User. دسته : انجام پایان نامه

همزمان با توسعه و پیشرفت روزافزون علوم و فناوری پیشرفتـه و پیچیده تر شدن آن، مقیاس تولید و خدمات آن از چنان گسترشی برخوردار شده است که رشته‏های سنتی مهندسی، دیگر پاسخگوی تمامی مسائل و مشکلات موجود در سازمان ها نیستند. به منظور برطرف سازی و همچنین جبران این کمبودها، با تلفیق رشته‏های گوناگون علوم و مدیریت، اقتصاد و روش های مهنـدسی، رشته « مهندسی صنایع» به وجود آمد.
رشته مهندسی صنایع، شامل مسایل و موضوعاتی مانند کنترل و هماهنگی فعالیت ها، برنامه‏ریزی تولید، کنترل پروژه، کنترل کیفیت، استفاده مؤثر از ماشین‏ آلات، تجهیزات و امکانات، نگهداری و تعمیرات، بهبود سیستمها، بهبود ایمنی و غیره می شود و می‏تواند در طرح، ساخت و یا بهینه سازی سیستم هایی که از انسان، مواد، ماشین ‏آلات و تجهیزات تشکیل شده است، کمک موثری نماید.
مهندسی صنایع، دربرگیرنده روش هایی است که موجب بهبود عملکرد کلی یک سیستم خواهد شد. این موضوع، با استفاده از معیارهای گوناگون اقتصادی، کیفیتی، تاثیرات محیطی و ارتباط آنها با رفاه اشخاص سنجیده می‏شود؛ از این رو، حوزه وظایف یک مهندسی صنایع، گسترده تر از وظایف مهندسان دیگر خواهد بود. به عبارت بهتر، یک مهندس صنایع، به غیر از اکتساب تخصص در زمینه‏ های فنی، باید در علوم رفتاری، گروهی و همچنین علوم زیستی نیز آموزش کافی را دیده باشد.
گرایش های این رشته به شرح زیر می باشد:


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش بهينه سازي سيستمها


دانشجویان رشته مهندسی صنایع گرایش بهینه سازی سیستم ها می توانند موضوع خود را به منظور انجام پایان نامه در ارائه مدل های بهینه در سازمان ها و کارخانه ها به منظور بهینه سازی مسائل مختلف از قبیل نیروی انسانی، مواد و ماشین آلات ارائه کنند. آنها سعی می کنند ارتباط منطقی بین اجزاء انواع سیستمهای تولیدی و غیر تولیدی را جستجو کرده و بازدهی آنها را افزایش دهند.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش مديريت نوآوري و فنّاوري


دانشجویان این رشته به منظور انجام پایان نامه خود بهتر است رویکرد مطالعه موردی محور داشته باشند. به عبارت بهتر این رشته تمرکز خاصی به شباهت و تفاوت بین مدیریت سنتی و مدیریت نوآورانه با استفاده از فناوری های جدید اشاره می کند و طبیعتا بین سازمان های مختلف نگرش های مختلفی نسبت به ابزارهای فناوری دارند.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش سيستمهاي سلامت


با گذشت زمان تحولات بسیاری در نظام سلامت ایجاد و موجب پیچیدگی و پویایی این نظام مهم در طول زمان شده است. از انجایی که نظام سلامت بخش اعظمی از هزینه های دولتی را شامل می شود، لذا احساس نیاز برای بهبود و بهینه سازی این سیستم کاملا محسوس و درخور توجه بوده و علاوه براین، وجود دیدگاهی سیستمی در این بررسی نقش مهمی را نیز ایفا می کند. هر چند حوزه سلامت از وجود پزشکانی با تجربه و کارامد، نیروی انسانی خبره برخوردار بوده و همچنین امکانات و تکنولوژیهای پیشرفته ای را نیز در اختیار دارد؛ با این حال، هنوز در این حوزه مسائل و مشکلات عدیده ای وجود داشته که نارضایتی هایی را بین بیماران نیز ایجاد کرده است. حتی در صورتی که تمامی افراد و بخشهای مختلف حوزه سلامت در راستای انجام درست مسئولیت خود کوشا باشند، به دلیل عدم به کارگیری یک دیدگاه سیستمی در این حوزه، هنوز مشکلات بسیاری به قوت خود باقی بوده و موجبات نارضایتی مشتریان این حوزه خواهند شد.
گرایش سیستم های سلامت مهندسی صنایع سعی بر این دارد تا با شناسایی، بررسی و تحلیل سیستمهای موجود سلامت، راه حلهایی را ارئه کند تا با استفاده از ان، سیستم سلامت بتواند به صورت کاراتر عمل کرده و بهره وری سیستم خود را افزایش دهد.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش سيستمهاي اقتصادي اجتماعي(مدل سازی سیستم های کلان)


مهندسی سیستم ها فرایندی است که با استفاده از آن میتوان به احتیاجات و ارتباطات یک سیستم پیچیده اگاهی پیدا کرده و سپس به توسعه، ارزیابی و پیاده سازی راه حل های کارا و بهینه برای رفع این نیازها می پردازد. چیزی که موجب می شود مهندسی سیستم از سایر گرایش های مهندسی صنایع متمایز شود، توجه آن به سیستمهای جامع و سطح گسترده به کارگیری آن در تست و بهینه سازی مسائل سازمانی، تکنولوژیکی و انسانی است.
مهندسی سیستم رشته ای مسئله محور است که از رویکردهای مختلفی در طیف وسیعی از سیستم های سخت و نرم جهت حل مسئله استفاده می‌‌کند. رویکردهای مطرح در این طیف از سخت به نرم دربرگیرنده تحقیق در عملیات، تحلیل و طراحی سیستم، پویایی‌شناسی سیستمی، سایبرنتیک سازمانی، متدولوژی سیستمی نرم و ... میشود. تفکر سیستمی به قدری در رشته مهندسی صنایع مهم می‌باشد که ممیزه اصلی یک مهندس صنایع نسبت به فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های مهندسی دید سیستمی و قابلیت حل مسئله به طور سیستماتیک می‌باشد.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش آينده پژوهي


آینده پژوهی یک رشته بین رشته‌ای می باشد که از تلفیق مدیریت و علوم مهندسی ایجاد شده است. این رشته به تربیت و پرورش خبرگان و متخصصانی میپردازد که از قدرت تخلیل، پیش بینی و تصمیم گیری درست و به موقعی در حوزه های خرد و کلان به ویژه در زمینه علم و فناوری برخوردار باشند.
آینده پژوهی نشان می دهد که چگونه بر اثر تغییر یا عدم تغییرات ”امروز”، واقعیت “فردا ” ایجاد خواهد شد. واژه “آینده” در آینده پژوهی، به معنی “آینده ای نامحدود” است که در آن، آینده بصورت کامل از قبل تعیین شده نخواهد بود. آینده پژوهان با مشخص ساختن و بررسی حالت های مختلفی که میتواند در آینده رخ دهد، به منظور دستیابی به آینده مطلوب و تامین کننده اهداف مورد نظر خود، برنامه ریزی می کنند.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش سيستمهاي مالي


مهندسی سیستمهای مالی دربرگیرنده طراحی، توسعه و نوآوری در سیستمهای مالی و همچنین فراهم کردن راه حلهایی خلاقانه برای حل مشکلات مالی و کاهش ریسک به منظور افزایش ارزش شرکتها میباشد.
مهندسی مالی یک رشته بین رشته ای بوده و تلفیقی از رشته های علوم ریاضی کاربردی، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، ریاضیات مالی و مدیریت مالی است. هدف از این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به کارگیری فناوری اطلاعاتی و محاسباتی پیشرفته در بازارهای مالی و همچنین استفاده از علم مهندسی سیستمهای مالی در سازمانهای مختلفی مانند شرکت های بیمه ای، بانکهای تجاری، و واحدهای خزانه داری می باشد.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش لجستيك و زنجيره تامين


در دنیای پرتحول و پیشرفته امروزی، نظر و خواست مشتری برای دریافت کالای دارای کیفیت بالا و همچنین خدمت رسانی سریع به انها موجب وارد شدن فشارهای مضاعف به شرکت های تولیدی و خدماتی شده است. از این رو، شرکتها دیگر قادر نیستند تا به صورت منفرد و تنهایی عهده دار تمامی کارها باشند. در بازار رقابتی فعلی، بنگاه های اقتصادی و تولیدی علاوه بر پرداختن به سازمان و منابع داخلی خود، نیازمند مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط با خارج سازمان خود نیز می باشند. مدیریت زنجیره تأمین رویکردی است که این موضوع را به صورتی انجام میدهد که مشتریان خدمات قابل اطمینان و سریع را همراه با محصولات باکیفیت در حداقل هزینه ممکن دریافت نمایند.
همچنین لجستیک از نظر لغوی به معنی مدت زمانی است که برای تهیه منابع مورد نیاز لازم است. مدیریت لجستیک بخشی از مدیریت زنجیره تأمین میباشد که مفاهیم زمان و مکان را به آن افزوده و وظیفه اصلی آن برنامه ریزی، اجرا وکنترل جریان مستقیم و معکوس مواد، کالا و اطلاعات متناسب ان و همچنین ذخیره سازی کارا و اثربخش آنها میان نقطه مبدأ و نقطه مصرف می باشد تا از این طریق الزامات مشتری به خوبی براورده شود.


معرفی رشته مهندسي صنايع گرايش مديريت پروژه


مطالب امده در زیر تنها در ارتباط با دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه گرایش مهندسی نفت و گاز ارائه شده در دانشگاه تهران، می باشد. بنابراین، سایر دانشگاه ها تنها تحت عنوان مدیریت پروژه در این گرایش دانشجویان را پذیرش میکنند.
با توجه به اهمیت فراوان صنعت نفت در کشور و جایگاه بی بدیل ان به عنوان صنعت پیشران اقتصادی کشور، و همچنین از انجایی که این صنعت شامل پروژه‌های عظیم توسعه میادین نفت و گاز میباشد و حتی به دلیل اینکه برخی از این میادین نفتی با کشورهای همسایه مشترک است، سرعت عمل اجرای پروژه‌های توسعه ‌ای این صنعت مهم از اهمیت مضاعفی برخوردار است. با توجه به اهمیت دانش مدیریت پروژه در این صنعت و میزان تأثیرگذاری آن در اصلاح روند اجرای پروژه‌ها و افزایش بازدهی اجرای آنها، هدف از ارائه دوره مدیریت پروژه، تربیت افراد مدیر، متخصص و کاردان برای اشتغال در پروژه‌های نفت و گاز می‌باشد و فارغ‌التحصیلان این رشته در شرایط برابر، در اولویت استخدامی وزارت نفت خواهند بود.


دانشجویان این رشته به منظور انجام پایان نامه به تناسب حوزه ی کاری خود باید نسبت به نرم افزارها و رویکردهای مختلف از جمله موارد زیر آشنا باشند:


روش های آماری :


انواع همبستگی ها بخصوص همبستگی پیرسون و اسپیرمن، رگرسیون، تحلیل مسیر با نرم افزار SPSS و معادلات ساختاری با نرم افزارهای (AMOS – Lisrel – Mplus – smartPLS – EQS – SAS(proc CALIS) – STATA (SEM) –R(sem,lavaan, OpenMax), Ωnyx) و دیگر تحلیل‌های آماری پیشرفته با نرم‌افزار SPSS ، با نرم‌افزار SAS و JMP، طراحی پرسشنامه، بررسی روایی و پایایی پرسشنامه، محاسبه حجم نمونه با استفاده از روش‌های مختلف و نرم‌افزار NCSS&PASS )

روش های اقتصادسنجی :


تحلیل و پیش‌بینی سری‌های زمانی با روش‌های تک متغیره و چند متغیره، مدل‌سازی روابط بلندمدت و کوتاه‌مدت متغیرها، بررسی اثر شوک و سرریز تلاطم متغیرها و ... با کمک نرم‌افزارهای Eviews، Stata، Microfit، Minitab، Limdep، SAS، Nlogit و R، تحلیل‌های اقتصادسنجی OLS، پانل ديتا و پانل ديتا ديناميک و GMM و معادلات رگرسيوني FMOLS و DOLS و ...، بهینه‌سازی سبد سهام با استفاده از روش‌های بهینه‌سازی کلاسیک و هوشمند

داده کاوی یا Data Mining :


داده‌کاوی با نرم‌افزارهای R، Matlab، SPSS modeler(clementine)، Rapidminer، Weka و روش های پیش پردازش و آماده سازی داده ها، جامع طبقه بندی یا Classification جامع خوشه بندی یا Clustering، جامع رگرسیون یا Regression، جامع کاهش ابعاد یا Dimensionality Reduction، تشخیص داده های پرت یا Outlier Detection، جامع کاوش قواعد وابستگی یا Association Rule Mining) و یادگیری ماشینی(شبکه های عصبی پرسپترون چند لایه یا MLP ، شبکه های عصبی شعاعی پایه یا RBF ، ماشین های بردار پشتیبان یا SVM ، یادگیری غیر نظارت شده و خوشه بندی با الگوریتم k-Means ، شبکه های عصبی رقابتی و نگاشت خود سازمان ده یا SOM، تحلیل مولفه اساسی یا PCA ، شبکه های عصبی هاپفیلد یا Hopfield Neural Network

کنترل کیفیت(طراحی و تحلیل آزمایش‌ها با نرم‌افزارهای Minitab و Design Expert و ...، کنترل کیفیت آماری با نرم‌افزارهای R، Minitab و ...، سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)، سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست(HSE-MS)، تجزیه‌وتحلیل خطا و اثرات ناشی از آن (FMEA)، مدل تعالی سازمانی EFQM، گسترش عملکرد کیفیت یا گسترش کارکرد کیفی (QFD))

ابزارهای هوش مصنوعی :


الگوریتم ژنتیک ، الگوریتم PSO ، الگوریتم مورچگان ، الگوریتم رقابت استعماری ، بهینه سازی چند هدفه ، بهینه سازی مقید ، ترکیب الگوریتم ژنتیک و PSO ، طراحی سیستم های فازی عصبی یا ANFIS با استفاده از الگوریتم های فرا ابتکاری و تکاملی، الگوریتم ازدحام ذرات (PSO) گسسته باینری ، الگوریتم فرهنگی یا Cultural Algorithm ، شبیه سازی تبرید یا Simulated Annealing ، جستجوی ممنوع یا Tabu Search ، الگوریتم کرم شب تاب یا Firefly Algorithm ، بهینه سازی مبتنی بر جغرافیای زیستی یا BBO ، جستجوی هارمونی یا Harmony Search ، کلونی زنبور مصنوعی یا Artificial Bee Colony ، الگوریتم زنبورها یا Bees Algorithm ، الگوریتم تکامل تفاضلی، الگوریتم بهینه سازی علف هرز مهاجم یا IWO ، الگوریتم بهینه سازی مبتنی بر و یادگیری یا TLBO ، الگوریتم بهینه سازی جهش قورباغه یا SFLA ، شبکه عصبی مصنوعی با نروسولوشن ، شبکه های عصبی مصنوعی ، کاربردی شبکه های عصبی مصنوعی ، شبکه عصبی GMDH ، شبکه های عصبی گازی به همراه پیاده سازی عملی ، طبقه بندی و بازشناسی الگو با شبکه های عصبی LVQ


مدل‌های تصمیم‌گیری با معیارهای چندگانه :


MCDM, MODM, MADM مانند تکنیک AHP و ANP، تکنیک تاپسیس (TOPSIS)، تحلیل پوششی داده‌ها (DEA)، تکنیک ویکور (VIKOR)، تکنیک دیمتل (DEMATEL)، تکنیک پرومته (PROMETHEE)، تکنیک ارسته و الکتره (ORESTE, ELECTERE)

منطق فازی و خاکستری (GRA) :
سیستم‌های فازی(سیستم‌های خبره فازی(Fuzzy Inference System) و سیستم‌های فازی عصبی یا ANFIS)، تکنيک دلفي فازي(Fuzzy Delphi)، مدل‌های تصمیم‌گیری چند معیاره فازی شامل( تحلیل سلسله مراتبی فازی (FUZZY AHP)، فرآیند تحلیل شبکه ای فازی (FUZZY ANP)، تاپسیس فازی (FUZZY TOPSIS)، دیمتل فازی (FUZZY DEMATEL)، ویکور فازی (FUZZY VIKOR)، الکتره فازی (FUZZY ELECTRE)، کوپراس فازی (FUZZY COPRAS))، سوات فازی (FUZZY SWOT)، گسترش كاركرد كیفی فازی (FUZZY QFD)، ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﯾﺰی ﺧﻄﯽ ﻓﺎزی(FUZZY LINEAR PROGRAMMING)، نقشه شناختی فازی (FCM)، SPACE فازی، فریمن فازی، BCGفازی، برنامه ریزی چندهدفه فازی، ماتریس پورتفولیوی فازی، رگرسیون فازی، شبکه فازی(FUZZY NETWORK)

تحقیق در عملیات :


مدل‌سازی و کد نویسی با Gams، Matlab و Lingo، تحلیل پوششی داده‌ها یا DEA) و حل مسائل زمان‌بندی موازی، مدیریت زنجیره تأمین (SCM)، مسیریابی خودرو (VRP)، زمان‌بندی پروژه با محدودیت منابع (RCPSP)، قابلیت اطمینان شبکه‌ها، طراحی چیدمان، مکان‌یابی هاب و کنترل موجودی

رویکردهای برنامه‌ریزی، کنترل و مدیریت پروژه :


برنامه‌ریزی و کنترل پروژه با استفاده از نرم‌افزار MSP، Primavera، Excel، مدیریت پروژه بر اساس استاندارد PMBOK، ارزیابی اقتصادی پروژه‌ها با استفاده از نرم‌افزار COMFAR III، مدیریت ریسک با نرم‌افزار Oracle Primavera PertMaster

انواع روش های شبیه‌سازی :


سیستم دینامیک با نرم‌افزار Vensim و شبیه‌سازی پیشامد گسسته با Arena و ED)

نگارش و ترجمه متون آکادمیک :
ویراستاری، ویرایش و صفحه‌آرایی پایان‌نامه با نرم‌افزار Word، نگارش متون علمی در LaTeX، مدیریت منابع و مراجع علمی با استفاده از نرم‌افزار Mendeley و EndNote

Pin it